Порадник медичної сестри


Що потрібно знати про коронавірус 2019-nCoV та як запобігти поширенню інфекції 
Коронавірус 2019-nCoV - це новий вірус, який спричиняє розвиток респіраторних захворювань у людей та може передаватися від людини до людини. Цей вірус уперше був ідентифікований під час розслідування спалаху в м. Ухань, Китай, у грудні 2019 року. У людини, інфікованої 2019-nCoV, розвивається респіраторне захворювання різної тяжкості із такими основними симптомами: гарячка, кашель, ускладнене дихання. Симптоми можуть проявитися через 2–14 днів після зараження. Пацієнти з підтвердженим коронавірусом мали респіраторні захворювання від легкого до важкого ступеня з симптомами лихоманки, кашлю, ускладненого дихання. Симптоми коронавірусу можуть з’явитися найраніше через 2 дні, найпізніше - через 14 днів після контакту з хворим. Тобто, людина може бути два тижні заражена коронавірусом, але не підозрювати про небезпеку. Хвороба викликає ураження легень і пневмонію. У багатьох пацієнтів 2019-nCoV спричиняє запалення обох легень. Більш легкі випадки можуть нагадувати грип або застуду. Наразі немає вакцини для захисту від 2019-nCoV. Найкращий спосіб запобігти зараженню - уникнути впливу цього вірусу. Не існує специфічного противірусного лікування від COVID-19. Люди, інфіковані новим коронавірусом, можуть звернутися за медичною допомогою, щоб полегшити симптоми захворювання. В Україні діагностика буде здійснюватися виключно у випадках, що відповідають епідеміологічному і клінічному визначенню хвороби, зазначених в рекомендаціях Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). Тестування проводитиме вірусологічна референс-лабораторія Центру громадського здоров’я України. Немає можливості купити тест-систему для самостійного користування.
 Стандартні рекомендації ВООЗ щодо зменшення впливу та поширення цілої низки хвороб (грипу, ГРВІ, коронавірусної інфекції): 
- часто мийте руки з милом чи обробляйте дезінфекційними засобами; - під час кашлю та чхання прикрийте рот і ніс зігнутим ліктем чи одноразовою серветкою, після чого викиньте серветку та вимийте руки; - уникайте близького контакту з усіма, хто має гарячку та кашель; - якщо у вас підвищена температура тіла, кашель і утруднене дихання, якнайшвидше зверніться до лікаря та повідомте його про свої попередні подорожі; - уникайте споживання сирих тваринних продуктів і страв без належної термообробки, обережно поводьтеся із сирими м’ясом, молоком чи органами тварин, щоб уникнути перехресного забруднення; - у разі відвідування ринків у регіонах, де зафіксовано випадки коронавірусу, уникайте незахищеного контакту з живими тваринами та поверхнями, що контактують із тваринами. 
Як запобігти поширенню інфекції:
- якщо відчуваєте симптоми респіраторного захворювання, обмежте контакти з іншими людьми і використовуйте захисну маску для обличчя (її слід регулярно міняти/знезаражувати); - якщо ви відвідували Китай і протягом 2 тижнів після цього у вас виникли симптоми респіраторного захворювання, негайно зверніться за медичною допомогою; 
- необхідно дезінфікувати поверхні, яких торкалася інфікована людина. 
Слідкуйте за своїм здоров’ям і своєчасно звертайтеся за медичною допомогою.




Епідемія грипу 2018: профілактика, симптоми,способи лікування
Грип в Україні 2018 


Епідемії грипу в Україні 2018, швидше за все, не уникнути. З приходом холодів зростає не тільки ризик захворювання, а й паніка серед людей. І якщо в минулому році цей серйозний вірус, зокрема свинячий грип типу А (H1N1), обійшовся українцям малою кров'ю, і пройшов по країні в щадному режимі, то в сезон грипу 2017-2018 слід побоюватися саме цього штаму, а також його різновид - грип "Мічиган". А перша серйозна хвиля очікується вже в грудні.
Отже, всього у 2017-2018 роцах в Україні циркулюватимуть три штами вірусу: свинячий грип (H1N1), гонконгський грип (H3N2) і вірус грипу типу В (Брісбен). Ці штами вже не раз відвідували нашу країну, а тому знайомі для нашої імунної системи, а значить, катастрофічних наслідків для українців грип 2017 нести не повинен.
Проте, спеціалісти прогнозують, що в нинішньому сезоні велика ймовірність захворювання на грип близько 7 мільйонів українців, що перевищує минулорічний показник. Кожній із нас важливо усвідомлювати, що групи ризику людей при таких штамах вірусу можуть бути абсолютно різними. Наприклад, гонконгський і брісбенскій грип серйозно загрожують дітям і літнім людям. А ось свинячий грип і його різновид грип "Мічиган", перш за все, несе небезпеку для молоді та людей працездатного віку.


Що являє собою грип "Мічиган" 2018
Симптоми захворювання у нього аналогічні вірусу свинячого грипу. Інкубаційний період у нього триває 4-7 днів.
Також грип "Мічиган" має важкий перебіг із високою ймовірністю ускладнень: пневмонії, серозного менінгіту, енцефаліту і навіть може призвести як до набряку легенів, так і до летального результату.
Лікарі прогнозують збільшення кількості захворювання в сиру і сльотаву погоду. З приводу смертельних випадків від грипу лікарі в один голос заявляють, що летального результату можна було б уникнути, якщо почати вчасно лікувати грип.


Вірус грипу: профілактика
Грип - захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом, а тому перші й найважливіші способи захисту від вірусу: провітрювання, вологе прибирання і зволоження приміщення.
Якщо в будинку немає спеціального зволожувача, старайся класти на радіатори і засоби опалення вологі рушники або пелюшки.
Провітрювати кімнату і робити вологе прибирання - необхідність під час епідемії. Так як вірус розмножується в теплому і стоячому повітрі. Тобто шансів заразитися грипом на вулиці практично немає, але от громадський транспорт, школи, дитячі садки, поліклініки, лікарні й офіси стають джерелами хвороби.
Ще один спосіб уникнути грипу - часто мити руки, адже саме на долонях знаходиться найбільша концентрація шкідливих бактерій.
Руки хворого - джерело вірусу не менш значуще, ніж рот і ніс. Хворий торкається обличчя, вірус потрапляє на руки, хворий хапає все навколо, ви торкаєтеся цього всього рукою - здрастуй, ГРВІ.
Лікар Євген Комаровський
Якщо можливості вимити руки з милом немає, використовуй вологі антибактеріальні серветки і спеціальні спреї.
Також лікарі настійно рекомендують зволожувати слизові - це допоможе організму справлятися з вірусом. Для цього кожні пів години потрібно впорскувати або капати в ніс сольовий розчин (суміш солі з водою, фізіологічний розчин, Аквамаріс, Хьюмер і т.д.) або ж наносити на слизову носа зсередини Оксолінову мазь або мазі на основі противірусного компонента Виферона. 


Вірус грипу: симптоми
Основні симптоми хвороби: кашель, ломота в тілі, біль у горлі і висока температура. При перших же проявах вищевказаних скарг потрібно негайно звернутися до лікаря. Уважно прислухайся до свого організму. Лікувати свинячий грип, а також каліфорнійський штам необхідно з першого дня захворювання, щоб він не переріс у пневмонію.



Вірус грипу: лікування
Лікарі настійно рекомендують не займатися самолікуванням, адже так можна тільки погіршити ситуацію. Доктор Комаровський заявляє, що при ураженні верхніх дихальних шляхів (ніс, горло, гортань) відхаркувальні засоби не потрібні - вони можуть лише посилити кашель. А захворювання нижніх дихальних шляхів (бронхіти і пневмонії) повинен лікувати лікар.
Ще важливо запам'ятати, що вірус не лікується антибіотиками. Ці препарати тільки збільшують ризик ускладнень.


Небезпечний кір: які перші симптоми і як вберегтись від хвороби
Небезпечне захворювання продовжує поширюватися Україною. Основні симптоми захворювання, методи лікування, а також про основні аспекти профілактики даного захворювання – в матеріалі “Народної Правди”.
Спалах небезпечного, інфекційного захворення, кору, в Україні розпочався в в 2017 році. За даними Центру громадського здоров’я, кількість хворих за 11 2017 року збільшилася в 43 рази, в порівнянні з аналогічним періодом у 2016-му. Всього було виявлено 3382 випадки захворювання на кір.
Але проблему в тому, що інфекція продовжує поширюватися в 2018 році. Так, кір в Києві був виявлений у 14 дітей, які перебувають на лікуванні в стаціонарі. Кір в Одесі став причиною продовження канікул у школярів. Зростання захворюваності зафіксували і в Запоріжжі, Закарпатті.
Симптоми і причини захворювання

Кір є вірусним інфекційним захворюванням, яке супроводжується інтоксикацією організму, лихоманкою, плямисто-вузликовим висипанням, ураженням дихальних шляхів, запаленням кон’юнктиви. Спалахи кору виникають переважно в осінньо-зимовий період. Підйом рівня захворюваності спостерігається кожні 2-4 роки. Найбільш часто зустрічається кір у дітей до 9 років, дорослі рідше схильні до захворювання. Після одужання в організмі формується довічний імунітет до вірусу кору.
§  Вірус кору передається повітряно-крапельним шляхом при кашлі, чханні. Інкубаційний період захворювання складає до 21 доби. Інфікувати оточуючих хворий може починаючи з останніх 2-х днів інкубаційного періоду до 4-го дня висипань.
Симптоматика типової форми кору включає три періоди: Катаральний. Протягом цього періоду у хворого виявляються такі симптоми кору, як головний біль, зниження апетиту, поганий сон. При важких формах захворювання спостерігається підвищення температури до 40 градусів. Починається нежить, з’являється сухий кашель, осиплість голосу. Запалюється кон`юнктива, можлива набряклість вік. Хворого дратує яскраве світло. З 3-5 дня лихоманка може зникнути, але через день симптоми повертаються. Також на слизовій щік виявляються білі плями з гіперемією (симптом кору – плями Філатова-Коплика-Вєльського). Катаральний період триває до 5 днів у дітей, у дорослих він може досягати 8 днів.
§  Висипання. Характерною ознакою даного періоду є плямисті екзантеми. Висип спочатку з’являється на голові (за вухами, на обличчі, шиї), потім переходить на верхню частину грудей. На наступний день висипання поширюються по тулубу і руках. Через добу висип з’являється на ногах, а на обличчі екзантеми вже починають бліднути. У цей період у хворого може посилюватися нежить і кашель, а також лихоманка. У деяких випадках діагностуються ознаки трахеобронхіту.

Способи лікування.Лікування захворювання є симтоматичним. Нескладні форми кору лікують вдома. Під час катарального періоду, що супроводжується лихоманкою, слід дотримуватися постільного режиму, вживати багато рідини, регулярно проводити полоскання порожнини рота, промивання очей.
Для зменшення свербежу використовують антигістамінні препарати, при сильній лихоманці призначають парацетамол, ібупрофен. Антибактеріальні препарати призначають тільки в разі розвитку бактеріальних ускладнень. Також в лікуванні кору і для профілактики захворювання приймають вітамін А.

Профілактика кору


















У людини, що перехворіла кором, на все життя зберігається імунітет до цієї інфекції - випадки повторних захворювань одиничні.
Діти до 6 місяців, що особливо перебувають на грудному вигодовуванні, хворіють на кір украй рідко.
Основний спосіб профілактики цієї інфекції - активна імунізація. Вакцинація проти кіру проводять дітям у віці 12 місяців, ревакцинація - у шість років. Імунізація проти корі також проводиться раніше не привитим підліткам, що й не боліли кором, у віці 15-17 років і дорослим у віці до 35 років.
Тому, хто контактував із хворим кором, і при цьому раніше не болів і не щеплений проти цієї інфекції, можливе проведення пасивної імунізації. Уведення імуноглобуліну протягом перших днів після контакту може захистити від хвороби або забезпечити більш легкий її перебіг .
У дитячих дошкільних установах карантин встановлюється для привитих дітей, що раніше не боліли кіром на 17 днів від початку контакту.

1 коментар: